Eesti rahvakalendri järgi on küünlapäev talvepoolituspüha, mil murdub talve selgroog. Küünlapäeval pidi pool inimeste ja loomade toidust alles olema. Sel päeval keedeti rituaalseid toite, ennustati ilma ja valmistati küünlaid. Uskumuse kohaselt põlevad sellel päeval tehtud küünlad eriti heledalt. Seetõttu valmistame ka meie koos lastega 1.–11. veebruaril küünlaid, kasutades ära jõuludest üle jäänud küünlajäägid. Tutvustame küünlapäeva kombestikku ja räägime küünaldega seonduvast.

Vastlapäev, lihaheide, ka pudrupäev on üks populaarsemaid rahvakalendri tähtpäevi, mida tänapäeval tähistatakse eelkõige vastlakuklite söömise ja võimaluse korral ka liulaskmisega. Kui ilmataat lubab, siis laseme ka meie 15–22. veebruaril liugu. Selle kõrval tutvustame vastlapäeva kombeid ja meisterdame vastlavurri. Ettetellimisel pakume ka vastlatoitu.

Lisaks on muuseumis avatud teised haridusprogrammid. Mõnes neist on parem osaleda soojal ajal. Ent ka praegusesse aastaaega sobib hästi taluelu programm, kus räägime talupere igapäevatoimetustest. Veebruaris keskendume just talvistele töödele, proovides need ka ise järele. Tutvustame tsaariaegset talukompleksi, kuhu kuuluvad rehetare, suitsusaun, ait. Osalejatel tuleks riietuda vastavalt ilmale.

Kui eelistate elamusi siseruumis, sobib selleks hästi vana aja kaupluse programm. See muuseumitund toimub 1928. aastal kaupluseks ehitatud majas, kus praegugi on ajastutruult renoveeritud kauplus ja kaupmehe elutuba. Osalejad saavad teada, kuidas kaubad vanasti liikusid, mida poes müüdi ning kuidas ostude eest tasuti. Õpime kaalumist, pakkimist ja arvelauaga arvestamist – kõike seda oli poemüüjal omal ajal tarvis. Nagu ka programmis osalejal. Ikka selleks, et valmistada ise maitsev suutäis.

Vana-Võromaa nelja muuseumi haridusprogrammid leiab kodulehelt wi.ee/et/muuseumid/elamusope-muuseumis


Liitu uudiskirjaga

Iga kuu ilmuv Vana-Võromaa muuseumide uudiskiri.

    Soovin saada uudiskirja aadressile:

    Lisainfo ja ilmunud uudiskirjad.