Alates 13. juunist saab Mõniste Talurahvamuuseumis osa fotograaf Andres Treiali Vana-Võromaa elavat suitsusaunakultuuri kajastavast rändnäitusest „Mõskmisõ luuminõ“.  Maagiliste lavastatud fotode kaudu on muuseumi vanadel aida- ja tõllakuuri välisseintel ellu äratatud ülisuuruses hetked leiliviskamisest, kosutavast vihtlemisest ja karastavast jääaugusuplusest. Lisaks väljas olevatele fotopaneelidele saab siseruumides vaadelda raamitud põhinäitust saunaga seotud tavadest alates saunapalgi töötlemisest kuni saunaminekuni.

Näituse keskmes on suitsusaunatraditsioon kui elav vaimne kultuuripärand ja tänapäeva inimese suhe saunapärandiga. Aastatel 2018–2019 tehtud fotod keskenduvad suitsusaunakombestiku elujõulisusele Võrumaal.

Kõikide fotodel olevate perede ja inimeste jaoks on suitsusaunas käimine elu loomulik osa. Lavastustes kasutatud saunad asuvad ajaloolisel Võrumaal ja on aktiivses pruukimises ka tänapäeval.

Näituse idee tuli Vana-Võromaa suitsusaunade koostöökogult. Rändnäitus „Mõskmisõ luuminõ“ jääb Mõniste Talurahvamuuseumis avatuks augusti keskpaigani ja on vaadeldav muuseumipiletiga muuseumi lahtiolekuaegadel.

Näituse loomist rahastasid Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapital, Põlvamaa ja Võrumaa ekspertgrupp, Eesti Rahvakultuuri Keskus Vana-Võrumaa pärimuskultuuri toetamise meetmest, Põlvamaa Omavalitsuste Liit ja Võrumaa Arenduskeskus.

Lisateavet näituse kohta saab: Kati Taal, tel 5802 2858, katitaal@gmail.com.

Mõniste Talurahvamuuseum on avatud iga päev kella 10–17.


Liitu uudiskirjaga

Iga kuu ilmuv Vana-Võromaa muuseumide uudiskiri.

    Soovin saada uudiskirja aadressile:

    Lisainfo ja ilmunud uudiskirjad.