Giidituur mööda Mehkamaad

Hävinud Mõniste mõisa peahoone (AM N 44645:1)
Mõniste Talurahvamuuseum pakub gruppidele ümbruskonda tutvustavat giidituuri, mille pikkus on ligi neli tundi. Tuur algab Mõniste mõisa pargi juurest, seejärel külastatakse teele jäävaid huvipunkte ja käiakse muuseumis. Retk lõpeb Saru külas asuvas ristimetsas või soovi korral Tellingumäe vaatetorni juures.
Mõniste mõisa (Menzen) kohta on teateid juba aastast 1542. Viimased mõisnikud von Wulfid lahkusid siit aga enne vabadussõja algust. Nüüdseks on mõisasüda täielikult hävinud, kuid avastada saab 1840. aastal rajatud mõisaparki, kuhu on paigutatud ka mõisa ajalugu tutvustavad infotahvlid.
Üle tee Võru-Valga maantee ääres on karudega betoonskulptuur – meenutus Nõukogude ajal moes olnud maanteekaunistustest.
Edasi Kuutsi küla poole jääb „Eesti kodu“ mälestuskompleks, mis avati 2006. aasta juunis kunagise Mäekonnu talu maadel. See on pühendatud kõikidele eesti kodudele, mis said sõjakeerises kannatada, ja inimestele, kes oma kodudest välja ning perekonnast ja kodumaast eemale aeti.
Kuutsi külas asuv Mõniste Talurahvamuuseum (asutatud aastal 1948) on vanim vabaõhumuuseum Eestis. Muuseumis teeme tutvust eluoluga muinasajast kuni 20. sajandi esimese pooleni.
Muuseumis saab teha ka käelisi tegevusi: kanda kaelkookudega vett ja saagida kahemehesaega puid, kevadest sügiseni saab toita ka küülikut ja kanu. Muuseum asub kaunis looduses, kus on mõnus piknikut pidada ja lastel lõbus tsõõriplatsil askeldada.
Muuseumi juurest Valga poole sõites keerame Mehkalt Valga-Mõniste kitsarööpmelise raudtee endisele tammile. Rongiliiklus toimis siin 1903.–1970. aastani, kuid suurem osa raudteejaamast ning seda ümbritseva asula hoonetest on säilinud tänapäevani.
Valga-Võru maanteele jõudes, umbes 200 m enne Saru saekaatri teeotsa, asub ristimets. Tänapäevani on siin kandis kombeks, et kui matuserong Hargla surnuaia poole suundub, peetakse ristimetsa juures kinni ja tehakse tee ääres kasvavale puule rist. Seda selleks, et surnu ei saaks kodukäijaks.
Soovi korral on võimalik edasi sõita ka Riigimetsa Majandamise Keskuse Tellingumäe vaatetorni juurde, kust avanevad kaunid vaated Mustjõe luhtadele ja Lõuna-Eestile omasele kuppelmaastikule. Taamal paistab juba Lätimaa, sest siinsamas läheduses ühineb Mustjõgi Eesti-Läti piirijõeks oleva Koiva (Gauja) jõega.
Giidituuri osalustasu on 5 eurot lastele, neid saatvatele õpetajatele tasuta.
Tuuril osalemiseks on vaja eelregistreeruda: mare.tamtik@wi.ee või telefonil 5622 8538.