Haridusprogrammid Mõniste Talurahvamuuseumis 2021.a.

Kõiki õppepäevi saab kokkuleppel tellida ka sobivamal ajal.
Haridusprogramme on võimalik tellida ka kooli!

06.- 08. sept.  SeenepäevadSaame teada milliseid põnevaid seeni kasvab muuseumi territooriumil ja millised neist söögiks kõlbavad.  Kuidas üldse seeni enne korjamist vaadelda ja neid toiduks ette valmistada ja kus elavad seened talvel ning kellega nad sõbrustavad?

! Seenerada jääb muuseumi territooriumile avatuks, kuni loodus seda lubab.

05.- 08. okt.  Sügise seitse nägu–   Läbi mängude kinnistame teadmisi metsa- ja aiasaadustest ja räägime muutustest seoses sügisega. Jäädvustame pargis nähtu ja kogetu paberile, abiks molbert nagu päris kunstnikel. Kui ilm vähegi võimaldab, toimub tegevus õues.

12.- 15. okt.  Leiva- ja pudrunädal –  Õpime tundma erinevaid teravilju taimena ja terana. Saame teada millisest teraviljast valmistatakse leiba, millisest saia, millisest putru, mida sööb hobune ning mida lehm ja siga. Proovime läbi tööd rehepeksust jahvatamiseni kiviaegsel ja taluaegsel viisil ja maitseme kodus küpsetatud leiba.

19.- 22. okt.  Suitsusaunanädal Saunakombestik ja uskumused Vanal Võrumaal: milliste puudega köeti suitsusauna; millised on suitsusauna tervitus ja tänusõnad; mida ei tohiks kindlasti saunas teha ja miks; mis otstarbeks kasutati sauna veel peale ihu ja hinge harimise; mis on viht ja selle valmistamine; kuidas saadakse leili. Külastame päris suitsusauna ja viskame leili.

01.-05. nov.  Võru keele nädalVõro keele nädälil kõnõlõmi võro keelen ja tutvumi võro kultuuriga. Mängimi muusõumi man võro keele mängu.

08.- 26. nov.  VidevikutundNovembris jõuab õhtupimedus kiiresti kätte ja videvikku peeti enne elektri kasutusele võtmist rahulikult lugusid jutustades. Hämaras muuseumis vestame nimiloo J. Jaigi raamatust „Kaarnakivi“, ilmestades seda muuseumifondist välja toodud esemetega. Lähemalt räägime loos kohatud loomast. Eesti rahvusloomaga on seotud ka mäng ja meisterdus.

16.- 19.  nov.  KartulinädalKartulinädalal räägime kuidas kartul on jõudnud eestlaste toidulauale, kuidas seda on erinevatel aegadel maha pandud ja üles võetud ning milliseid toite kartulist teha saab.

23.- 26. nov.  Muuseumid ja arhiivid Tutvustame muuseumi ja arhiivi olemust. Saame teada nende erinevusestest. Vaatame mida hoitakse arhiivis ja missuguseid esemeid muuseumis.

01.- 22. dets.  JõuluprogrammKäime läbi erinevate ajastute jõulud alates madalas talutares jõulude pühitsemiset koos jõulusokuga, Eesti Vabariigi aegne jõuluõhtu koos tagurpidi kasukaga vanaga, Nõukogude aegne nääripüha koos näärivanaga ning kaasajale omased jõulud koos uhke jõuluvanaga.

Sel aastal tähistavad ka päkapikud oma suurt juubelit “Mõniste Päkapikumaa 25!”  ja varuks on nii mõnigi üllatus!

 

Info ja tellimine telefonidel 58046692
E-mail: airi.ryytli[ät]wi.ee

Rohkem infot Mõniste Talurahvamuuseumi haridusprogrammide kohta leiate vasakpoolselt menüüribalt / Haridusprogrammid/ ja  /Väljasõidu  õppepäevad/.

NB! Vaata kõikide Vana-Võromaa muuseumite muuseumitundide ja teemaõppe infot Mõniste Talurahvamuuseumis, Karilatsi Vabaõhumuuseumis, Vana-Võromaa  Kultuurikojas ja Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseumis wi.ee/et/muuseumid/elamusope-muuseumis

Muuseumitunnid ja haridusprogrammid on välja toodud klasside kaupa ja infolehel on näidatud muuseumitunni seos õppeaine ning teemaga. 

 

 

Broneeri külastus

    Vaata ka

    Siin on turvaline
    Vana-Võromaa muuseumid
    Võru Instituudi uudiskiri banner
    Vana Võrumaa muuseumid