Veebruaris külastasid Mõniste Talurahvamuuseumi Räpina Aianduskooli tekstiilkäsitöö eriala õpetajad, et tutvuda kogudes olevate tekstiilidega. Eriti jäi neile silma kogus härmaguräti (MF_59 E 16:32) nime all olev valgest lõngast pitsiliselt heegeldatud õlakate. Ese osteti Hipõ Hanimäe (snd 1840) pulmarätiks ning jõudis muuseumi kogusse 1956. aastal. Juba üleandmise hetkel oli esemel vanust üle saja aasta.

 

Härmäkunõ rätt. Foto: Mõniste Talurahvamuuseum

 

Mõned päevad pärast külastust võttis muuseumiga ühendust üks Räpina Aianduskooli õpetajatest Maaja Kalle. Uurimismaterjale läbi vaadates oli ta märganud, et Mõniste härmäkunõ rätt on väga sarnane rätiga ERMi arhiivimaterjalis EA39 („Etnograafilisi tähelepanekuid Harglast“ – Hella Keem (1939)) oleval pildil. Sellel kujutatakse kirikusse minekuks valmis olevat Saru naist, pitsiline rätik ümber ülakeha seotud.

 

Rättide võrdlus. Foto: Mõniste Talurahvamuuseum

 

Hella Keem küsitles 1939. aasta suvel oma käsikirjalist uuringut tehes mitut Saru ja Mõniste valla põliselanikku. Üks neist oli 76-aastane Mai Hanimägi, Hipõ minia. Pärast käsikirjaga tutvumist võib kindlalt väita, et EA39-s kujutatud rätt on praegu Mõniste Talurahvamuuseumis olev rätik MF_59 E 16:32. Piltidel olev naine võib olla aga kas Mai vanim tütar Ella-Netty Rebane või tema minia Anna Hanimägi.

 

Foto: EA39/lk 126


Liitu uudiskirjaga

Iga kuu ilmuv Vana-Võromaa muuseumide uudiskiri.

    Soovin saada uudiskirja aadressile:

    Lisainfo ja ilmunud uudiskirjad.