10. juulil külastas Mõniste Talurahvamuuseumi Elmar Pihu esimese elukaaslase tütar Linda Nool, et jagada mälestusi ning pilte oma ema elukaaslasest. Elmar Pihu oli muuseumi peahoones asunud poe nii esimene kui ka viimane kaupmees. Valitud 1928. aastal Mõniste Tarwitajate Ühisuse kaupluse kaupmeheks, töötas Pihu sellel kohal 1931. aastani, mil pood omanikku vahetas. Kauplusse, mis vahepeal oli nimetatud ümber B. Kuuse segakaupluseks, naasis ta 1937. aastal.

Elmar Pihu noorena (foto: Linda Noole erakogu)

  1. aastal, kui kauplus ametlikult suleti, kolis Pihu Rakverre ning töötas seal Laial tänaval asunud koloniaalkaupluses. Seal kohtas ta ka oma esimest elukaaslast. Naisel oli varasemast kooselust kaks tütart.

Elmar Pihu koos oma töökaaslastega (fotod: Lina Noole erakogu)

Kaua Elmar Pihu kahjuks Rakveres elada ei saanud: 1945. aastal saadeti ta 25 aastaks Molotovski vangilaagrisse.

Katkend Elmar Pihu kirjast lastele 1949. aastal (Linda Noole erakogu)

Pärast kodumaale tagasi pääsemist töötas Pihu oma kodukohas Kuutsil laomehena. Siin kohtus ta Juta Ennusaarega. Paar abiellus ning 1965. aastal sündis neil tütar Tiina.

Seda, milline nägi kauplus välja siis, kui Elmar Pihu seal töötas, näeb Mõniste muuseumis, kus 2016. aastast on külapoe ruumides taastatud endisaegne miljöö. Muuseum on suvehooajal avatud iga päev kella 10–17.


Liitu uudiskirjaga

Iga kuu ilmuv Vana-Võromaa muuseumide uudiskiri.

    Soovin saada uudiskirja aadressile:

    Lisainfo ja ilmunud uudiskirjad.