Märts on kevade ootamise kuu. Märtsikuu ütleb: “Ah, külmetaks kõik ära, aga ei saa – mul jookseb teine silm vett!”. Karu keerab käpuli, putukatel  ussidel tuleb elu sisse, ronk ristib poegi, vares hakkab pesa ehitama ja lõunamaalt saabuvad tagasi linnud.

Mõniste Talurahvamuuseumis toimuvad märtsis muuseumitunnid tsirgutarkuse päev ja kasukast jopeni.

Tsirgupäev on rahvakalendris 9. märtsil. Tsirk tähendab lindu. Igal linnul on oma viisijupp, sulestiku värvus ja suurus. Kuna kevad on juba ukse ees, siis veedame õppepäeva looduses. Vaatleme, kas mõni kevadkuulutaja on juba saabunud ja kuulame, mis viisijuppe meile loodus pakub ning kas tunneme need ära. Vestleme teemal, kes on rändlinnud ja kes paiga linnud ning kes kodulinnud. Arutleme, millest toituvad talvel paigalinnud ja räägime lindude toitmise vajalikkusest talvel. Kuna kevad on lindude pesitsemise ja haudumiste aeg, siis vaatame pilte erinevatest linnupesadest, munade värvusest ja suurusest. Meisterdame lindudele pesakaste. Mõistatame mõistatusi ning mängime lindudega seonduvaid mänge. Tsirgutarkuse tunnid toimuvad 7.-18. märtsini.

Talve jooksul maha sadanud lumi on hakanud sulama, sest ilmad on läinud juba soojemaks ning kasukad tuleb välja vahetada jopede vastu. Tunnis arutame kuidas kehakatted on muutunud kiviajast tänapäevani. Osalejad saavad teada, milliseid  kehakatteid saab villast ning milliseid linast. Tutvustame muusemikogus olevaid erinevate ajastute riietusesemeid ja nende valmistamiseks kasutatud tööriistu. Näitame rätsepal kasutusel olnud presspakku, pressrauda ja juhtmevabu triikraudu. Mõistatame mõistatusi ja riietame mõne lapse talunaiseks ja talupojaks. Kasukast jopeni tund toimub 21.märtsist 1. aprillini.

Muuseumitundidesse saab registreerida meili teel mare.tamtik@wi.ee või telefonil 56228538.


Liitu uudiskirjaga

Iga kuu ilmuv Vana-Võromaa muuseumide uudiskiri.

    Soovin saada uudiskirja aadressile:

    Lisainfo ja ilmunud uudiskirjad.