14. augustil möödus Mõniste Talurahvamuuseumi suitsusauna avamisest täpselt üks aasta. Suitsusaun on olnud oluline Vana-Võrumaa kultuuriruumi ja eluviisi osa läbi aegade. Alates 2014. aasta märtsikuust on meie suitsusaunakombestik ka UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirjas.
Mõniste muuseumirahva eestvedamisel on kireva ajalooga kohalik suitsusaun värske hingamise saanud. Vana saun näeb peale renoveerimist välja nagu uus, kuigi saunahõng on ikka sama.

Saun ehitati kõigepealt 1926. aastal Mõniste koolimaja saunaks. Tollel ajal oli koolidirektori pere ja õpetajate elukoht koolimajas, nii et sauna pruugiti kooli tööpere saunana. Saun oli käigus 1986. aastani ning seal käisid saunas ka need asundustalude pered, kellel endal sauna ei olnud. Sauna peal hoiti koolilaste suuskasid ja peale sõda ka Vabadussõja mälestustahvlit, mis eesti ajal vallamaja seinal rippus.

1986. aastal anti saun Mõniste koolimaja remontimise ja värvimise eest kohalikule sovhoosi ehitustöölisele ja pottsepale, Jüri Partsile. Värske peremehe tervis oli tol ajal juba vilets, nii et suurt renoveerimist ta ette ei võtnud, kuid ehitas siiski korstnaga ahju, mis tähendas, et suitsusaun sai nii-öelda „puhtaks“ saunaks. 1994. aastal peremees suri. Krunt, millel asusid maja ja saun, osteti 1996. aastal Mõniste muuseumile.

Ajapikku jäi muuseumi maa peal olev saun peremehe ja hooldajata. Tükk aega ei jõudnud muuseum saunaga midagi ette võtta ning see seisis nukralt näoga metsa poole. Õnneks olid katus ja suitsunud palgid piisavalt kõvad ning midagi hullu saunaga 20 aasta jooksul ei juhtunud. Sauna kordategemise võttis muuseum ette paar aastat tagasi. Hoone võeti palgikaupa lahti ning pandi kokku uues paigas – eelmise koha lähedal, aga seekord uksega (näoga) muuseumi poole ja teiste majadega ühes suunas. Saun sai uue põranda, lava, katuse ja ka südame – kerise.

Mõniste Talurahvamuuseumil on veel üks vanem, tsaariaja talu suitsusaun, mida aga ei küteta. Seal saab õppida, kuidas tollel ajal saunas käidi. Lisaks saunale on muuseumis 19. sajandi rehetare ja ait, mis samuti selle ajastu eluolu edasi annavad.

Täna saab aasta eest avatud muuseumi suitsusaunas õppida Vana-Võrumaa saunakombeid, korraldatakse muuseumitunde ning avatud saunapäevi. Siin, Eesti kõige vanemas vabaõhumuuseumis kuuleb lugusid, mida mujal ei räägita ega ole ka kirja pandud. Samuti on külastajatel võimalik suitsusauna välja rentida.

Suitsusaun koos saunakombestiku tutvustamisega kuni 12 inimesele – 100 eurot/ 3 tundi + 4 eurot/ osaleja
* Suitsusaun kuni 12 inimesele – 100 eurot/ 2 tundi
* Pesumasina- kiirkuivati teenus – 10 eurot/ kord
NB! Kõik hinnad sisaldavad käibemaksu.

Täpsem info muuseumi ja sauna kohta:
Hele Tulviste (muuseumijuhataja)
tel 5622 7650
info@monistemuuseum.ee

Loo kirjutas Külli Eichenbaum*


Liitu uudiskirjaga

Iga kuu ilmuv Vana-Võromaa muuseumide uudiskiri.

    Soovin saada uudiskirja aadressile:

    Lisainfo ja ilmunud uudiskirjad.