2018. aastal jõudis Mõniste Talurahvamuuseumi huvitava elulooga eksponaat – tavaline vineerkohver, mille sees oli aastaid hoitud vanu ajakirju ja raamatuid. Aegapidi saime kohvri sisust ülevaate, ajalooliselt olulised materjalid rändasid hoidlasse ja kohver jäi tühjana riiulile.

Tühja kohvrit vaadates hakkas tunduma, et see oleks nagu Lutheri vabrikust tulnud. Samas oli vineerkohvri ühel paneelil tempel OTK. Hakkasime teistest muuseumidest analooge otsima ja selgus, et selliste pannalde ja käepidemega kohvreid valmistati vahetult enne sõda. 1940. aastal kohvri valmistamise liin riigistati ja edaspidi hakkas vabrik valmistama hoopis vineerist  lennukitiibu. Võib oletada, et valmis kohver seisis laos ja läks müüki juba NSVLi templiga OTK.

Kohvri edasises ajaloos on väike lünk. Ei ole teada, mis otstarbel kohver osteti. 1960ndatel aastatel kasutati kohvrit aga selleks, et koduaia maasikaid Leningradi turule transportida. Kohvri seintel on senini alles maasikamahlased plekikesed. Edasi teenis kohver peret hoiukastina, algul toas kapi peal, hiljem aidas.

Aidast jõudis kohver muuseumi, ikka „tähtsaid“ esemeid hoides. Et kohver ise on tähtsam kui see, mida ta on aastaid enda sees hoidnud, sai selgeks alles muuseumis. Nüüdseks on ajalooga kohver asetatud Mõniste kauplus-muuseumi kohvrite riiulile.

Täname kohvri annetajat Helve Sarapuud huvitava eksponaadi eest!

Teksti koostas Hele Tulviste


Liitu uudiskirjaga

Iga kuu ilmuv Vana-Võromaa muuseumide uudiskiri.

    Soovin saada uudiskirja aadressile:

    Lisainfo ja ilmunud uudiskirjad.