Jaanipäev on pidu, mil on aega enda ja oma pere, lähedaste ja sõprade jaoks. Sellel aastal satuvad kaks riigipüha neljapäevale ja reedele, nii et kokku saab puhkuseks mõnusa pika nädalavahetuse. Kindlasti on paljudel plaanid juba tehtud, aga teistel veel asjad lahtised.

23. juunil on muuseum suletud, aga 24. juunil avame uksed kell 12. Oleme avatud kogu päeva kuni kella 19ni. Ikka selleks, et saaksite teha ühe vahva väljasõidu, külastamaks Eesti lõunapoolseimat muuseumi. Enne Kuutsile jõudmist tasub teha peatus Mõniste pargis, kus on võimalik ujuma minna ja väikse jalutuskäigu jooksul teada saada Mõniste mõisa ajaloost. Parki on paigaldatud seitse fotodega infotahvlit, ka saksa, inglise ja vene keeles.

Pärast Mõniste Talurahvamuuseumi külastust võib valida edasiseks kulgemiseks tee, mis viib muuseumist mööda Lõunatipu matkarajale. Mõned maalilised loodusvaated on raiete tõttu muutunud, kuid teadmine, et käidud on Eesti geograafiliselt lõunapoolseimas tipus, võib olla sellest olulisem. Kuna viibite Eesti veere pääl, piirkonnas, kus vastavalt suhtumisele, kas Eestimaa lõpeb või hakkab, asub suurem kauplus Mõnistes, ja viimane, kust nüüd on võimalik ka kohvi osta, Mõniste Talurahvamuuseumis. See teadmine on oluline, kui soovite retke jaoks oma varusid täiendada.

Kui matkaplaani pole selleks päevaks ette näha, võib teha muuseumikülastuse juba piduriideid kandes ja suunduda seejärel kell 20 algavale jaanipeole Karisöödi pargis. Muusikat mängib Arved Hainase bänd. Peol puudub pilet, aga ollakse tänulik vabatahtliku annetuse eest. Peo korraldajad on piirkonna aktiivsed noored ja MTÜ Mehkamaa kultuuriselts. Koos tehti mais Karisöödi pargis heakorratalgud.  Lehed sai riisutud ja koristatud oksad ning värske värvi sai piimapukk ja bussiootepaviljon. Peetri jõe ürgorus asuv looduskaitsealune park näeb nüüd imekena välja. Jõest kanaliga eraldatud saarekesel asuv peoplats jaanitule ja Mõniste metskonna ehitatud kõlakojaga ootavad pidulisi.

Kes soovib kogeda ehedat külapidu ürgselt kaunis keskkonnas, leiab tee just Karisöödi parki. Kohti niidetud heinamaal jagub. Tuleb võtta vaid aigu ja kohale sõita. A aigu meil Võromaal om!

 


Liitu uudiskirjaga

Iga kuu ilmuv Vana-Võromaa muuseumide uudiskiri.

    Soovin saada uudiskirja aadressile:

    Lisainfo ja ilmunud uudiskirjad.