Tänapäeval on meie elutingimused võrreldes esivanemate omadega kõvasti muutunud. Muld- või savipõranda on välja vahetanud laminaat- või parkettpõrand. Elamute aknad on suuremad, laed kõrgemad ning siseruumid puhtamad. Tänapäeval ei kujutata enam hästi ette elu ilma WC ja kraanist tuleva sooja veeta. Oleme ka toidu suhtes valivamad ja kui tahame, saame endale iga päev maiustamist lubada. On olnud aga aegu, mil oldi tänulik iga suutäie eest ja toidukorrad ei lõppenud magustoiduga. Tänapäeval saame valida, mida selga paneme, ja kui riidesse kulub auk, siis parandamisega kõik ennast enam ei vaeva. Vanasti pandi aga ka paiga peale paik, sest kehakatted tulid kätte suure töö ja vaevaga.

Selliseid erinevusi on meie ja me esivanemate eluolus veel palju. Nende paremaks mõistmiseks kutsume huvilisi Mõniste Talurahvamuuseumi rehetarre, mis on ehitatud 1879. aastal ja kus elati kuni 1912. aastani.

Muuseumitunnis saab ettekujutuse, kuidas elati väikses toas suure perega: kus magati ja söödi, kus ennast pesti ja mis tööd kuulusid igapäevaelu juurde. Õige tunde saamiseks paneme ka ise vana aja talutöödele käed külge. Uudistame vanu tööriistu ja imetleme esivanemate kaunist näputööd. Saab teada ka iseäralikust kombest, mis veel sada aastat tagasi oli tavapärane, aga tänapäeval on mõistetamatu.

Muuseumitundi registreerimine ja lisainfo telefonil 5622 8538 või meili teel mare.tamtik@wi.ee.

Elamuslike kohtumisteni!

MF _ F 151:2


Liitu uudiskirjaga

Iga kuu ilmuv Vana-Võromaa muuseumide uudiskiri.

    Soovin saada uudiskirja aadressile:

    Lisainfo ja ilmunud uudiskirjad.