Võro keele nädala raames toimuvad 1.-5. novembrini Mõniste Talurahvamuuseumis võrukeelsed tegevustunnid.

Tund koosneb kahest erinevast osast. Esimene pool tunnist on rahulik ja hingedeajale omane küünla valgel jutu vestmine ja teine osa on maastikumäng.

Soovime kaasa aidata võru keele säilimisele seda rääkides ja õpetades. Jutustamisele tuleva loo valikul sai oluliseks just kirjaniku sünnikoht Võrumaal Rõuge vallas Sännas. Tegemist on nimilooga Juhan Jaigi raamatust Kaarnakivi, kus peategelane Mesimoka Taavet kehastub isevalmistatud nukuks ja tutvustab läbi jutustaja suu nii muuseumis olevaid looga seotud vanu esemeid kui ka Eesti rahvuslooma.

Kuna Mõniste Talurahvamuuseum on Eesti vanim vabaõhumuuseum, siis kuulub meie muuseumi külastuse juurde välitegevus. Sügisvärvid loodusest on taandunud ja toonidest jäänud valdavaks pruun ja hall. Muuseumiterritoorium aga on kaunistatud paljude värviliste sedelitega, millel küsimused võru keele meelde tuletamiseks ja õppimiseks. Mäng sobib kõigile vanuseastmetele. Nooremad asuvad teele koos juhendajatega ja vanaemad lapsed paari kaupa või üksinda. Koguda tuleb õigeid vastuseid ehk punkte ja parimad saavad tunnustatud.

Võro keelne mäng jääb kõigile külastajatele muuseumi õuele avatuks kogu novembri kuuks ja vahetab välja detsembrikuised Mõniste Päkapikumaa 25 aasta juubelipidustuste sündmused.

Aga enne kui maa saab end aastalõpu pühademeeleollu rüütada, kuulub novembri juurde videviku pidamine ehk õhtuhämaruses enne tule ülesvõtmist koos istumine ja juttu vestes aja veetmine’. Sellest kombest inspiratsiooni saanuna sündis Videvikutund. Jutustame Kaarnakivi loo ja tutvustame looga seotud vanu esemeid, meisterdame võsavillemi maske ja mängime teemaga seotud mänge.

Maske on tarvilik kasutada nii mardi- kui kadripäeval santi jooksma minnes, et ikka säiliksid meie Eesti rahvakalendrile iseloomulikd tähtpäevad.

Videvikutnnid toimuvad 8.-26. novembrini.

Tellimine airi.ryytli@wi.ee ja 580 466 92.

 


Liitu uudiskirjaga

Iga kuu ilmuv Vana-Võromaa muuseumide uudiskiri.

    Soovin saada uudiskirja aadressile:

    Lisainfo ja ilmunud uudiskirjad.