September- juuni

Vana-Võrumaa suitsusaunapärand on kantud UNESCO vaimse kultuuripärandi nimistusse. Suitsusaun pole läbi ajaloo olnud ainult pesemise koht. Saun oli kui pereliige, keda tulles teretati ja lahkudes tänati, kes kuulas ära kõik mured ja rõõmud, mida temaga jagati. Saunas algas ja lõppes elu, viidi läbi rituaalseid toimetusi ja parandati tervist. Saun ei olnud kellelegi keelatud: ka väsinud teekäija tohtis talu sauna sisse astuda ja ööbima jääda. Seal oli alati hagu tule alustamiseks ning teekäija sai seal sooja ja puhata. Saun oli kui elupäästja.

Tänapäeval on saun enamasti lõõgastumiseks. See on seltskondliku ja avatud suhtluse paik, kus ei öelda ega käituta halvasti. Arvamus, et suitsusaun ei puhasta mitte ainult ihu, vaid ka hinge, on jõus ka praeguste saunaliste seas.

Tunni lõpuks on laps saanud ülevaate suitsusaunakommetest ning vastuse küsimusele, kuidas on võimalik tervislikult ilma korstnata saunas käia.

Lisainfo programmi kohta:

  • Hind: 1,50 eurot osaleja  + transport 0,30 senti/km.
  • Õpetajad tasuta.
  • Tund kestab 45 minutid.
  • Võimalik kohandada õppeprogrammi vastavalt vajadusele (vanus, aeg, lisada temaatikat jms).
  • Info ja registreerimine: Mare.Tamtik@wi.ee või tel. +372 56228538

 

Muuseumikaart on Eesti muuseumide digitaalne ühispilet, millega saad aasta jooksul külastada rohkem kui 100 muuseumi, galeriid ja elamuskeskust üle Eesti. Kaart maksab 59 €.

Osta muuseumikaart

Vaata ka

Vana-Võromaa muuseumid
Võru Instituudi uudiskiri banner
Vana Võrumaa muuseumid