Lõnga värvimise töötoa juhendaja Airi Rüütli on Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskooli tekstiilkäsitöö eriala II kursuse õpilane. Sellel aastal on ta seoses koolitöödega värvinud üle kahekümne lõnganäidise. „Olen selle pisikuga tõsiselt nakatunud ja soovin koolis omandatud teadmisi ja proovimisest saadud kogemusi teistelegi jagada. Minu lemmikud taimedega värvimisel on raudrohi, millest sain heledamat tooni kollase, kanarbik tummisema kollase tooni jaoks ja sookail, millega värvides muutus lõng oranžikasroosa varjundiga kollaseks.

Kõige põnevam on taimedega värvimise juures see, et iial ei tea lõpptulemust. Seega ei saa ka garanteerida, et sel korral lõngad just kirjeldatud värvitooni tulevad, sest näiteks raudrohuga värvides võib saada toone heledast kollasest kuni roheliseni välja, ja kui lisada vaskvitrioli, ka päris tumerohelise lõnga. Soovi korral saame sedagi katsetada.

Olen väga tänulik oma juhendajale Liis Luhamaale, kellelt omandasin lõngade värvimise põhitõed ja tänu kellele selle toreda nakkuse sain. Võtsin julguse kokku ja juhendan töötuba, sest muuseumil on oluline roll meie esivanemate tarkuste vahendamisel. Lõngadega värvimine on osa meie pärandkultuurist: see oli kuni sünteetiliste värvide kasutuselevõtmiseni taludes väga tavapärane tegevus,“ tutvustab Airi Rüütli.

Võta töötuppa kaasa pestud lõngast keritud 50-grammised vihid. Peitsime need üheskoos maarjajääga ja seejärel värvime raudrohu-, kanarbiku- ja sookailuleotisega.

Töötoas osalemine maksab 15 eurot. Hind sisaldab lõunasööki, kohvipausi ja värvimiseks vajaminevaid vahendeid. Vajalik eelregistreerimine meili teel airi.ryytli@wi.ee või telefonil 5804 6692.


Liitu uudiskirjaga

Iga kuu ilmuv Vana-Võromaa muuseumide uudiskiri.

    Soovin saada uudiskirja aadressile:

    Lisainfo ja ilmunud uudiskirjad.