LÕNGA VÄRVIMISE TÖÖTUBA 24. SEPTEMBRIL KELL 10-16

Lõnga värvimise töötoa juhendaja Airi Rüütli on Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskooli tekstiilkäsitöö eriala II kursuse õpilane. Sellel aastal on ta seoses koolitöödega värvinud üle kahekümne lõnganäidise. „Olen selle pisikuga tõsiselt nakatunud ja soovin koolis omandatud teadmisi ja proovimisest saadud kogemusi teistelegi jagada. Minu lemmikud taimedega värvimisel on raudrohi, millest sain heledamat tooni kollase, kanarbik tummisema kollase tooni jaoks ja sookail, millega värvides muutus lõng oranžikasroosa varjundiga kollaseks.

Kõige põnevam on taimedega värvimise juures see, et iial ei tea lõpptulemust. Seega ei saa ka garanteerida, et sel korral lõngad just kirjeldatud värvitooni tulevad, sest näiteks raudrohuga värvides võib saada toone heledast kollasest kuni roheliseni välja, ja kui lisada vaskvitrioli, ka päris tumerohelise lõnga. Soovi korral saame sedagi katsetada.

Olen väga tänulik oma juhendajale Liis Luhamaale, kellelt omandasin lõngade värvimise põhitõed ja tänu kellele selle toreda nakkuse sain. Võtsin julguse kokku ja juhendan töötuba, sest muuseumil on oluline roll meie esivanemate tarkuste vahendamisel. Lõngadega värvimine on osa meie pärandkultuurist: see oli kuni sünteetiliste värvide kasutuselevõtmiseni taludes väga tavapärane tegevus,“ tutvustab Airi Rüütli.

Võta töötuppa kaasa pestud lõngast keritud 50-grammised vihid. Peitsime need üheskoos maarjajääga ja seejärel värvime raudrohu-, kanarbiku- ja sookailuleotisega.

Töötoas osalemine maksab 15.- eurot. Hind sisaldab lõunasööki, kohvipausi ja värvimiseks vajaminevaid vahendeid. Vajalik eelregistreerimine meili teel airi.ryytli@wi.ee või telefonil 58046692.

 

 

 

KASELEHTEDEGA LÕNGA VÄRVIMINE

18. juunil toimunud lõnga värvimise töötoas tutvustasime erinevate taimedega värvitud lõnganäidiseid. Jagasime teavet, millistest taimest mis toone võib saada.

Värvimise töötoa juhataja Virve Niilisk on sel kevadel värvinud lõnga juba nõgese, vereurmarohu ja kaselehtedega. Lisaks neile värvitud lõngadele oli tal kaasas ka varem tehtud värviproovid, Mõniste muuseumis on ka aegade jooksul lõnga erinevate looduslike vahenditega värvitud ja ka need näidised olid tutvumiseks välja pandud.

Töötoas värvisime lõnga kaseleheleotisega, lupiini ja leihisega ning kasutasime erinevaid peitse, et saada  varieeruvaid toone.

Osalejatel oli pestud lõng ise kaasas ja värvitud sai nii mõnegi kudumi jaoks.

Sügisel varvime taas!

 

 

26.-29. mail toimus koolitus VÄIKSEMATE KODULOOMADE NAHKADE PARKIMINE KODUSTE VAHENDITEGA 

 

Koolitust viis läbi Tuuli Jõesaar.

Tuuli on lõpetanud kõrgemas kunstikoolis Pallas köite- ja paberkonservaatori eriala ning TÜ Viljandi kultuuriakadeemias pärandtehnoloogia eriala. Magistritöö „Keskaegsete jalatsite valmistamismeetodid Kadrioru koge leiukompleksi näitel“ eest sai ta Eesti Teadusagentuuri korraldatud üliõpilaste teadustööde konkursil muinsuskaitse eripreemia ning Eesti Meremuuseumi lõputööde konkursil eripreemia.

Koolitus oli nelja päevane ja huvilised said väga põhjalikud teadmised.

Mõniste Talurahvamuuseumist on võimalik tellida  nahkade parkimise õppepäeva, mille kestvus on 4 tundi. Rohkete näidetega loengus saab teada, milliste loomade nahku on võimalik parkida ning milliseid meetodeid on selleks aegade jooksul kasutatud. Tutvustatakse looduslikke parkaineid, mida on võimalik hõlpsasti hankida. Saab proovida tööriistu ning soovi korral ka ise naha parkimiseks ette valmistada. Koolitus viib läbi Tuuli Jõesaar koos kolmeliikmelise meeskonnaga muuseumist.

Õppepäev on mõeldud täiskasvanutele ja gümnaasiuminoortele. Võimalus on tulla muuseumi või tellida õppepäeva väljasõiduprogrammina suurüritustele. Õppepäeva maksumus on 350 eurot, väljasõidu puhul lisandub transporditasu 30 senti/km. Väljasõidul on kaasas materjalid kõigi praktiliste tegevuste tarvis, materjali hind on tellimishinna sees.

Info ja tellimine telefonil 58046692

E-mail: airi.ryytli[ät]wi.ee

 

 

 

 

 

 

 

 Küülikunahkade puhastamine, esimese etapina tuleb nahad puhastada kõlukihist

 

 

 

 

 

 

 

Eksperiment: naha värvimine punase kapsaga

 

 

 

 

 

 

 

 

Pargitud ja rasvatatud nahad tahenemas

Broneeri külastus

    Vaata ka

    Vana-Võromaa muuseumid
    Võru Instituudi uudiskiri banner
    Vana Võrumaa muuseumid