PÄRANDOSKUSTE PÄEVAD 20.-21. aprill 2024
VOKKIDE RESTAUREERIMISE TÖÖTUBA 2024– JÄÄB ÄRA!
2.–3. märtsil on huvilistel võimalus Mõniste muuseumis oma vana vokk töökorda seada. Juhendab hinnatud koolitaja ja käsitööline Julika Roos.
Ta on villastuudio Lammas Linnas eestvedaja, osaline pärandkultuurilistes tegemistes MTÜ-s Vanad Oskused, Hea Villa seltsi üks asutajaliikmeid ning raamatu „Villast lõngani“ kaasautor.
Selleks et juhendaja saaks kõigile soovijatele personaalset nõu anda, on kohtade arv töötoas piiratud – ainult 10 osalejat.
Töötoas osalemise tasu on 35 eurot.
Töövahendid on kohapeal olemas.
Majutuse ja toitlustuse eest hoolitseb igaüks ise.
Eelregistreerimine: airi.ryytli@wi.ee või tel 5804 6692.
Koolituse toimumisele aitab kaasa Eesti Kultuurkapital ja Võru Instituut.
SUITSUSAUNA PÄRIMUST TUTVUSTAV TÖÖTUBA toimus 28.06.2023
Saunal on eestlaste jaoks olnud läbi ajaloo tähtis roll.
Suitsusaun pole olnud ainult pesemiskoht. Saun oli kui pereliige, keda tulles teretati ja lahkudes tänati, kes kuulas ära kõik mured ja rõõmud, mida temaga jagasid. Saunas algas ja lõppes elu, saadi abi pöördelistel aegadel inimese elus ning toimetati rituaalseid pesemisi. Saun ei olnud kellelegi keelatud: ka väsinud teekäija tohtis talu sauna sisse astuda ja sinna ööbima jääda. Seal oli alati hagu tule alustamiseks ning teekäija sai seal sooja ja puhata. Saun oli kui elupäästja.
Sauna juurde kuuluvad viht ja vihtlemine. Tänapäeval saab saunaviha osta poest, tanklast või turult. See on kiires tempos elavale inimesele hea võimalus. Teadlikumad inimesed otsivad paremaid lahendusi. Müügil olevatel vihtadel puudub enamasti info, millal ja kuidas need tehtud on. Hea asi saab minna paremaks, kui see on tehtud oskuslikult. Tervislikuma viha saab, kui teada, mis ajal ja mil moel seda teha tuleb, milliste taimedega saab vihta rikastada. Kõik need teadmised on rahvatarkuses olemas.
Eda Veeroja, praktik, saunaperenaine ja Vana-Võromaa suitsusaunakultuuri UNESCO kultuuripärandisse kandmise eestseisja sisustas kaks tundi praktiliselt vihtade tegemist õpetades ja samal ajal suitsusaunapärimusest pajatades.
Järgnes muuseumituur, mille käigus põigati tsaariaegsesse sauna, lisaks sai uudistada Andres Treiali fotonäitust „Mõskmisõ luuminõ“.
Päev lõppes suitsusaunas käimisega. Lisateadmisi oli võimalik saada ka õigete kerisekivide valimisest.
Koolitust rahastasid Eesti Kultuurkapital ja Võru Instituut.
Koolituse tasu 5 eurot osaleja kohta. Lapsed tasuta. Neile oli muuseumi territoorium turvaline mängimise koht, kus võimalik tutvust teha küülikute ja kanadega ning mängida kaltsuvaipadel talulaste mängumaal.
Eelregistreerimine: airi.ryytli@wi.ee või telefonil 580 46692.
PÄRANDOSKUSTE PÄEVAD
Pärandoskuste päevad toimusid Mõniste muuseumis 20.–22. jaanuaril 2023. aastal.
Sissejuhatav teabepäev kestis kella 12–17 ja selle käigus anti ülevaade erinevatest ketrusvahenditest ning õpetati neid töökorda seadma. Tutvustati Mõniste Talurahvamuuseumi, Karilatsi Vabaõhumuuseumi, Vana-Võromaa Kultuurikoja ja Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseumi kogudes olevaid erilisemaid vokke.
Osalejatel soovitasime kaasa võtta voki, kraasid või kedervarre. Suuremaid restaureerimist ette ei võetud aga kõik osalejad said koolitajalt soovituse, kuidas kodus vokiga edasi toimetada. Kõik väiksemad vokkide töökorda seadistamised ja kohendamised tehti sel päeval kohapeal.
Teisel koolituspäeval, mis kestis kella 10–16.30, tehti villatöid. Tutvustati erinevate villatüüpe ja nendest saadavaid lõngu. Nopiti villa, kraasiti, kedrati ja korrutati kedervarrega. Kraasimise käigus oli võimalik villale juurde lisada ka teisi kiude, näiteks koera ja küüliku karvu. Kel see soov, võttis oma pestud materjali kaasa.
Kolmandal koolituspäeval, mis kestis kella 10–16, pühenduti vokiga ketramisele ja korrutamisele.
Pärandoskuste päevade juhendaja Julika Roos on hinnatud koolitaja, käsitööline, villastuudio Lammas Linnas eestvedaja, osaline pärandkultuurilistes tegemistes MTÜ-s Vanad Oskused, Hea Villa seltsi üks asutajaliikmeid ning raamatu „Villast lõngani“ kaasautor.
Osaleda sai kõigil koolituspäevadel või omal valikul ka ainult ühel päeval. Osalustasu on 5 eurot päev. Koolitust rahastasid Kultuurkapital ja Võru Instituut.
Majutus tuli osalejal endal leida. Rohkem infot ööbimisvõimaluste kohta sai korraldajalt. Võimalik oli ühitada transport Võrust. Toidulaua eest hoolitses igaüks ise.
Kohtade arv piiratud. Registreerimine airi.ryytli@wi.ee või 5804 6692.
LAMBAPÄEV 2022
12. novembril kell 11-13 toimus muuseumis LAMBAPÄEV, mis oli üks EESTI VILLA NÄDALA üritus https://viljandi.ut.ee/et/sisu/eesti-villa-nadal
Tutvustasime läbi praktiliste tegevuste villa teekonda lõngani.
Kõigepealt said osalejad näha ja katsuda lambaid ning teada, mida lammas sööb, kui vanaks elab ja mida hea villa kasvatamiseks vajab.
Proovida sai kätt lambapügamisel. Seda küll mitte päris lambal, vaid lambanahal.
Kraasiti, tallati vokki, keriti lõnga ja kooti kangastelgedel.
Tutvuti muuseumikogus olevate villaste esemetega.
Kõigi villa nädala sündmuste kohta info https://www.google.com/maps/d/viewer?fbclid=IwAR1XC3kx92xdtz_pJFyN_h7Dpm8C7ARyKwLTLQdiIDWChvJjkYYHFT6MvTg&mid=1oQXT7fOKJVstYHjbHSZUjbi0IfZlxtc&ll=58.55154501934408%2C24.60759555000001&z=7
LÕNGA VÄRVIMISE TÖÖTUBA 24. SEPTEMBRIL 2022 KELL 10-16
Lõnga värvimise töötoa juhendaja Airi Rüütli on Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskooli tekstiilkäsitöö eriala II kursuse õpilane. Sellel aastal on ta seoses koolitöödega värvinud üle kahekümne lõnganäidise. „Olen selle pisikuga tõsiselt nakatunud ja soovin koolis omandatud teadmisi ja proovimisest saadud kogemusi teistelegi jagada. Minu lemmikud taimedega värvimisel on raudrohi, millest sain heledamat tooni kollase, kanarbik tummisema kollase tooni jaoks ja sookail, millega värvides muutus lõng oranžikasroosa varjundiga kollaseks.
Kõige põnevam on taimedega värvimise juures see, et iial ei tea lõpptulemust. Seega ei saa ka garanteerida, et sel korral lõngad just kirjeldatud värvitooni tulevad, sest näiteks raudrohuga värvides võib saada toone heledast kollasest kuni roheliseni välja, ja kui lisada vaskvitrioli, ka päris tumerohelise lõnga. Soovi korral saame sedagi katsetada.
Olen väga tänulik oma juhendajale Liis Luhamaale, kellelt omandasin lõngade värvimise põhitõed ja tänu kellele selle toreda nakkuse sain. Võtsin julguse kokku ja juhendan töötuba, sest muuseumil on oluline roll meie esivanemate tarkuste vahendamisel. Lõngadega värvimine on osa meie pärandkultuurist: see oli kuni sünteetiliste värvide kasutuselevõtmiseni taludes väga tavapärane tegevus,“ tutvustab Airi Rüütli.
Võta töötuppa kaasa pestud lõngast keritud 50-grammised vihid. Peitsime need üheskoos maarjajääga ja seejärel värvime raudrohu-, kanarbiku- ja sookailuleotisega.
Töötoas osalemine maksab 15.- eurot. Hind sisaldab lõunasööki, kohvipausi ja värvimiseks vajaminevaid vahendeid. Vajalik eelregistreerimine meili teel airi.ryytli@wi.ee või telefonil 58046692.
KASELEHTEDEGA LÕNGA VÄRVIMINE 2022
18. juunil toimunud lõnga värvimise töötoas tutvustasime erinevate taimedega värvitud lõnganäidiseid. Jagasime teavet, millistest taimest mis toone võib saada.
Värvimise töötoa juhataja Virve Niilisk on sel kevadel värvinud lõnga juba nõgese, vereurmarohu ja kaselehtedega. Lisaks neile värvitud lõngadele oli tal kaasas ka varem tehtud värviproovid, Mõniste muuseumis on ka aegade jooksul lõnga erinevate looduslike vahenditega värvitud ja ka need näidised olid tutvumiseks välja pandud.
Töötoas värvisime lõnga kaseleheleotisega, lupiini ja leihisega ning kasutasime erinevaid peitse, et saada varieeruvaid toone.
Osalejatel oli pestud lõng ise kaasas ja värvitud sai nii mõnegi kudumi jaoks.
Sügisel varvime taas!
26.-29. mail 2022. aastal toimus koolitus VÄIKSEMATE KODULOOMADE NAHKADE PARKIMINE KODUSTE VAHENDITEGA
Koolitust viis läbi Tuuli Jõesaar.
Tuuli on lõpetanud kõrgemas kunstikoolis Pallas köite- ja paberkonservaatori eriala ning TÜ Viljandi kultuuriakadeemias pärandtehnoloogia eriala. Magistritöö „Keskaegsete jalatsite valmistamismeetodid Kadrioru koge leiukompleksi näitel“ eest sai ta Eesti Teadusagentuuri korraldatud üliõpilaste teadustööde konkursil muinsuskaitse eripreemia ning Eesti Meremuuseumi lõputööde konkursil eripreemia.
Koolitus oli nelja päevane ja huvilised said väga põhjalikud teadmised.
Mõniste Talurahvamuuseumist on võimalik tellida nahkade parkimise õppepäeva, mille kestvus on 4 tundi. Rohkete näidetega loengus saab teada, milliste loomade nahku on võimalik parkida ning milliseid meetodeid on selleks aegade jooksul kasutatud. Tutvustatakse looduslikke parkaineid, mida on võimalik hõlpsasti hankida. Saab proovida tööriistu ning soovi korral ka ise naha parkimiseks ette valmistada. Koolitus viib läbi Tuuli Jõesaar koos kolmeliikmelise meeskonnaga muuseumist.
Õppepäev on mõeldud täiskasvanutele ja gümnaasiuminoortele. Võimalus on tulla muuseumi või tellida õppepäeva väljasõiduprogrammina suurüritustele. Õppepäeva maksumus on 350 eurot, väljasõidu puhul lisandub transporditasu 30 senti/km. Väljasõidul on kaasas materjalid kõigi praktiliste tegevuste tarvis, materjali hind on tellimishinna sees.
Info ja tellimine telefonil 58046692
E-mail: airi.ryytli[ät]wi.ee
Küülikunahkade puhastamine, esimese etapina tuleb nahad puhastada kõlukihist
Eksperiment: naha värvimine punase kapsaga
Pargitud ja rasvatatud nahad tahenemas