Juuli on parim aeg tulla Mõnistesse loodust avastama. Loodus tuleb ju Mõniste Talurahvamuuseumis koduõuele kätte. Aianurgas väiksel liivapõndakul kasvab üle viiekümne taimeliigi, teiste hulgas kuu-võtmehein, mida saab näha ainult juulis.

Muuseumis liigub aeg tasakesi, isegi tagurpidi, või seisab hoopis paigal. Meie muuseumis on üks aianurgake, kus aeg on seisnud paigal üle 70 aasta. Harva juhtub keegi sinna kõndima. See on väike, paarikümne ruutmeetri suurune liivapõndak kahe hoone vahel. Peaaegu paljas, üksikud taimed ja samblikud kasvamas. Siiski, esimene pilk on eksitav! Sellel paarikümneruutmeetrisel liivapõndakul kasvab üle viiekümne taimeliigi. Kõik sellised, kes suudavad ellu jääda olematul huumusekihil, kohati vaid 1 cm paksune kõdukiht juuri kinnitamas. Kannikesed, teelehed, tarnad, ristikud… ja uskumatu, sellel põndakul on endale kodu leidnud ka kummituslik kuu-võtmehein, pisike sõnajalgtaim.

Nõiavõti, nagu teda Soomes kutsutakse, pidi selge täiskuu ajal avama kõik laekad ja ahelad. Õnnetuseks ilmub see kummitus maapinnale alles juuni alguses, sirutub 10 cm kõrguseks, puistab laiali oma eospulbri ja kuivab kiiresti. Juuli lõpuks on ta juba haihtunud. Liivale jääb eospulbri tolm, millest kümne aasta pärast sirguvad uued võtmekesed.

Kiirustage vaatama, sest kuu-võtmehein ei ilmuta ennast igal aastal! Sel aastal on oma helerohelisi eosenupukesi taeva poole tõstmas üle kümne taime.

(Kuu-võtmehein. Vikipeedia)


Liitu uudiskirjaga

Iga kuu ilmuv Vana-Võromaa muuseumide uudiskiri.

    Soovin saada uudiskirja aadressile:

    Lisainfo ja ilmunud uudiskirjad.