Nutikuse näide – karuäke

26 aprill, 2021

Muuseumi põllutööriistade kogus on hoiul tööriistu, mida praegusel ajal naljalt enam kusagil ei näe. Põlde haritakse ju võimsate traktoritega, hobusega põlluharimist näeb vaid taludes, kus tööhobust peetakse.
Üks põlluharimisriistu on olnud karuäke, mida Mõniste kandi keelepruugis on kutsutud ossägli või puuäkl. Karuäket kasutati 19. sajandi teisel poolel alemaade ehk sõõrumaade harimiseks, milleks ta oma pikkade painduvate piide tõttu hästi sobis. Mõniste kandis oli selline äke kasutusel veel 20. sajandi esimesel veerandil, peamiselt kartulite äestamisel.
Kõnealune äke annetati muuseumile 1956. aastal. See ja teisedki põllutööriistad ootavad uudistajaid suvehooajal ehk alates 3. maist iga päev kella 10–17.


Metsanädala linnulaulukontsert

26 aprill, 2021

Metsanädala muuseumitunnis läheme lähedal asuvasse metsa, et kuulata, kuidas linnud laulavad nagu üks suur orkester. Igal linnuliigil on omamoodi sulestik, mõnel linnul pikk saba, mõnel hoopis tutt peas. Vaatame, kas tunneme mõne linnu ära ka. Teeme juttu lindude elust kevadisel pesitsusajal.
Mets on nagu korrusmaja: ülemisel korrusel on suured puud, keskmisel korrusel põõsad ja alumisel korrusel samblad ning samblikud. Õpime metsaelustikku märkama. Vaatame, kuhu astume, kes jääb jala ette: kas see on metsmaasikas, jänesekapsas või hoopis miski muu.
Vaatleme kadaka elu hõredas männimetsas, külastame kuklaste kuningriiki. Muuseumi püstkoja juurde on kuklased ehk metsasipelgad omale pesa ehitanud. Kuklaste pesa asub sama palju maa all, kui seda on näha maa peal. Retke käigus selgub, kuidas on kuklased oma elu korraldanud ja miks on nad saanud metsasanitari hüüdnime.
Metsaretk toimub hommikupoolsel ajal ja kestab koos muuseumi külastusega 3 tundi. Muuseumitunni pikkust saab kohandada vastavalt grupi eripärale (arvestame osalejate vanusega, saame lisada teemasid jms).
* Pääse 4 eurot (soovi korral saab kokku leppida lõunasöögi hinnaga 4 eurot).
* Pääsme hinnas on õppeprogramm ja õppematerjalid.
* 10 õpilasega grupi ühele saatjale on muuseumitund tasuta.
* Tegevused toimuvad õues, palume seda arvestada riietuse valikul.
* Vajalik eelregistreerimine: www.monistemuuseum.ee või tel 789 0622, 5622 7650.


Jüripäeval algab talupere aastaring

29 märts, 2021

23. aprillil ootab Mõniste Talurahvamuuseum jüripäeva tutvustavasse muuseumitundi. Jüripäeval on eesti rahvakalendris tähtis koht: see märgib kevade ja põllutööde algust. Veel 19. sajandi lõpul tulid sellel päeval tallu suvised töölised: sulased, tüdrukud ja karjused. Sai alguse uus aastaring talupere töödes.
(veel …)


Ainulaadne ese muuseumi kogust – puidust vankritõstekang

29 märts, 2021

Veel 19. sajandil oli talurahva üks kohustusi mõisavooris käia. Pikal teel vilja- või viinakoormaga linna võis nii mõndagi juhtuda. Kui vankril oli vaja ratast vahetada, kulus tõstekang ikka marjaks ära.
(veel …)


Kui kõrred hakkavad lund sööma, siis koputab kevad uksele

26 veebruar, 2021

Isegi krõbeda külma ja paksu lume pealt saab kevademärke lugeda. Näiteks hakkavad heinakõrred vastu kevadet lund sööma: kui vaadata lumest välja ulatuvat heinakõrt, siis ei ole selle ümber enam lund. Võrumaalt on teada, et pääle käädrepäivä nakkasõ olõkõrrõki lummõ süümä. Ilmataadi saadetud kevademärke on veelgi, neid saab tulla otsima Mõniste Talurahvamuuseumi tööpäeviti hommikust pärastlõunani.
(veel …)


Linalõuguti

26 veebruar, 2021

Kevadtalv oli taludes vanasti kangakudumisaeg. Päevavalgust jagus juba pikemaks ning talvel kedratud linadest-villadest tuli nüüd kangas valmistada. Selleks et linataimest sobiv linane lõng ja seejärel rõivas saada, kulus hulk tööd ja aega. Muuseumis näeb tööriistu, mille hulgas on ka linalõugutusmasin ehk linalõuguti. (veel …)


Mõniste muuseum kultuurisaates „OP“

26 veebruar, 2021

18. märtsil näeb Eesti Televisiooni kultuurisaates „OP“ kaadreid Mõniste Talurahvamuuseumist. Võttegrupp eesotsas saatejuhtide Margit Kilumetsa ja Margus Taboriga käis muuseumis 19. veebruaril. Mis meeleolukast ülesvõttepäevast täpsemalt saatesse mahtus, saab igaüks oma silmaga vaadata.


Lihavõtted liginevad

26 veebruar, 2021

Lihavõttepühade eel saab Mõniste muuseumis teada, kuidas on neid pühi tähistanud meie esivanemad, milliseid kombeid nad on au sees pidanud ja millised vanad tavad on püsinud tänapäevani. Mõistagi ei möödu munapühadeaegne muuseumis käik meisterdamiseta.

Loe lähemalt: https://monistemuuseum.ee/#167439


Metsameeste abiline talvisel palgiveol

25 jaanuar, 2021

Mõniste Talurahvamuuseumis leidub hulgaliselt ajaloolisi esemeid, mida tänapäeval enam tihti ei näe ning mis moodsas majapidamises ka kasutust ei leia. Nende hulgas on ka palgiveokelk, millele reega palgiveol toetusid palkide ladvaotsad. See kelk oli talvistel metsatöödel suureks abiliseks. (veel …)


Küünlakuu Mõniste muuseumis

25 jaanuar, 2021

Küünlakuul saab Mõniste Talurahvamuuseumis meisterdada küünlaid, lasta liugu ja tähistada Eesti riigi sünnipäeva. Peale tubase teadmiste jagamise ja meisterdamise leiavad lasteaia- ja koolilapsed lustilist tegevust õues.

(veel …)


Värsked postitused

Broneeri külastus

    Vaata ka

    Vana-Võromaa muuseumid
    Võru Instituudi uudiskiri banner
    Vana Võrumaa muuseumid