Mõniste Talurahvamuuseum ootab Teid kuni 19. juunini õppepäevadele

28 mai, 2020

Kemmergu ja kätepesupäevale. Räägime ja 100 aasta tagustest hügieenikommetest. Õpime, kuidas tulla toime, kui pole WC- d, ega WC paberit. Proovime valmistada  seebivett, peseme pesu ja “käime” ka saunas. Programm suunatud 1. ja 2. astme õpilastele.

Talulaste mängumaale. Lustime 100 aasta taguste mängude ja mänguasjade maailmas. Programm suunatud lasteaialastele.

Rattanädalale. Tutvume ühe vanima geniaalse leiutise, rattaga. Vaatame kuidas ja kus on kasutatud ratast.  Programm suunatud 2. ja 3. astme õpilastele.

Suvistepüha nädalale. Suvistepühad on noormeeste ja neidude pühad. Õpime talurahvakombestiku ja vaatame, kust läksid vanasti lubatu ja keelatu piirid.

Võrukeelne suvelaager ootab lapsi Mõniste Talurahvamuuseumisse!

30 mai, 2020

Käesoleva aasta juulis ja augustis toimub kolm kahepäevast laagrit lastele. Varasemalt Karilatsi Vabaõhumuuseumis olnud laager on nüüd toimumas uues kohas – Mõniste Talurahvamuuseumis.

Laagrid toimuvad esmaspäevadel ja teisipäevadel:
I VAHETUS: 06.-07. juuli 2020
II VAHETUS: 27.-28. juuli 2020
III VAHETUS: 10.-11. august 2020.

Laagris saavad lapsed õppida võru keelt ja -kultuuri. Kogu laagri tegevus toimub võru keeles. Laagrisse ootame lapsi, kel on olemas Võrumaa juured ning on huvi võru keele ja kommete-lugude vastu.

Täpsema info laagri kohta leiad siit:

Võru keele laager Mõniste Talurahvamuuseumis

Info ja küsimused:
Mõniste Talurahvamuuseum

Kevadised õppepäevad kutsuvad osalema!

28 mai, 2020

Kemmergu ja kätepesupäev

Kuni 19. juunini  on kõigil huvilistel võimalik osaleda Mõniste Talurahvamuuseumi õppeprogrammis „Kemmergu- ja kätepesupäev“, mis viib külastajad 100 aasta taguste igapäevaste hügieenitoimingute juurde. Õppepäeval räägitakse esivanemate elust ja olust ning viiakse läbi praktilisi tegevusi hügieenitoimingute kohta.

Täpsem info: https://monistemuuseum.ee/haridusprogrammid/kemmergujakatepesupaev/

Talulaste mängumaa

Lustime 100 aasta taguste mängude ja mänguasjade maailmas. Programm suunatud lasteaialastele. Lepi kokku sobiv aeg.

Rattanädal

Tutvume ühe vanima geniaalse leiutise, rattaga. Vaatame kuidas ja kus on kasutatud ratast.  Programm suunatud 2. ja 3. astme õpilastele. Lepi kokku sobiv aeg.

Info ja küsimused:

monistemuuseum@wi.ee

Uued pärimus- ja elamusprogrammid koostöös Filmi Vargamäega!

3 veebruar, 2020

Uued pärimus- ja elamusprogrammid koostöös Filmi Vargamäega!

Mõniste Talurahvamuuseumil on valminud koostöös Filmi Vargamäega uued pärimusprogrammid erinevatele vanusegruppidele, mida saab tellida 1. maist – 30. septembrini.

Õnne toovate hobuseraudade kollektsioon

28 jaanuar, 2020

Tänu 1998. aastal alguse saanud hobusepäeva õppeprogrammile on Mõniste Talurahvamuuseumi peahoone seinal 101 eksponaadiga hoburaudade kollektsioon, kuhu kuulub väiksemaid ja suuremaid õnne toovaid raudu.

(veel …)

Mõniste Talurahvamuuseumis näeb huvitava elulooga vineerkohvrit

30 detsember, 2019

2018. aastal jõudis Mõniste Talurahvamuuseumi huvitava elulooga eksponaat – tavaline vineerkohver, mille sees oli aastaid hoitud vanu ajakirju ja raamatuid. Aegapidi saime kohvri sisust ülevaate, ajalooliselt olulised materjalid rändasid hoidlasse ja kohver jäi tühjana riiulile.

(veel …)

Mõniste Talurahvamuuseum viib külastajad tsaariaja koolipinki

29 oktoober, 2019

11.-15. novembril on kõigil külastajatel võimalik võtta osa vanaaja koolinädalast. Ajas minnakse tagasi ning kogetakse, milline oli talulapse koolipäev sada ja rohkem aastat tagasi.

(veel …)

Mõniste Talurahvamuuseumis saab linapäevadel näha salapärase elulooga linalõugutit

18 september, 2019

Eelmisel kuul toodi Mõniste Talurahvamuuseumisse salapärase elulooga eksponaat, linalõuguti (võru keeles: linakolgits), mille abil vanasti linavarsi kolgiti: pehmitati leost väljavõetud linavarsi, et linakiudu oleks kergem eraldada.

(veel …)

Mõniste Talurahvamuuseumi taasavatud suitsusaun sai aastaseks

22 august, 2019

14. augustil möödus Mõniste Talurahvamuuseumi suitsusauna avamisest täpselt üks aasta. Suitsusaun on olnud oluline Vana-Võrumaa kultuuriruumi ja eluviisi osa läbi aegade. Alates 2014. aasta märtsikuust on meie suitsusaunakombestik ka UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirjas.
Mõniste muuseumirahva eestvedamisel on kireva ajalooga kohalik suitsusaun värske hingamise saanud. Vana saun näeb peale renoveerimist välja nagu uus, kuigi saunahõng on ikka sama.

Värsked postitused

Broneeri külastus