Rehekuul saab tuttavaks takutriinude ja kamakäkkidega

28 september, 2020

Oktoobris kutsume lasteaia- ja kooligruppe leiba küpsetama, putrusid maitsma, linataime tundma õppima ja linatöid proovima ning küünlaid meisterdama ja hingedeaja kombeid tundma õppima.

(veel …)

Muuseumipoest saab sügiseks tarvilikku kaupa

28 september, 2020

Mõniste muuseumi poodi tasub aeg-ajalt ikka sisse astuda: müügil on kaupa niidist-nõelast naelteni ja kui trehvab, võib isegi õlilambi saada. Poes on müügil ka käsitööd ning maiustusi. Oktoobris tulevad müügile hobuserauad, mis on sügiseti üks nõutud kaup. „Hobõsõl omma suvõga ravva är kulunu, vajja vahtsõ ala panda,“ kinnitab kohalik talumees Mehka, kes üsna tihti poest läbi astub.

Muuseumipood on taastatud 1926. aastal valminud Mõniste Tarvitajate Ühistu kaupluse eeskujul. Riiulid, lett, nagid ja kaubad asuvad samas kohas kus toona ning kaubavalikus näeb endisaegseid nõutud kaubaartikleid.

Pood on avatud muuseumi lahtioleku aegadel.

Seente- ja samblike näitus jääb ära

2 september, 2020

Hea külastaja!

Kahjuks peame teatama, et käesoleval aastal jätame ära oma traditsioonilise seente- ja samblike näituse.

Gruppidel on võimalik siiski tellida seente- ja samblike õppimise programmi, kuid suurt näitust külastajatele sel aastal üles seatud ei ole.

Vabandame!

Gruppidel on võimalik saada osa järgmistest haridusprogrammidest:

• 8.–10. septembrini toimub haridusprogramm „Kasukast jopeni“, kus rändame rõivaid vahetades läbi muinasaja tänapäeva. Saame teada, milliseid rõivaid on kandnud meie esivanemad ning milline on olnud rõivaste areng tänase päevani. Räägime sellest, milliseid materjale kasutati vanal ajal rõivaste valmistamisel ning millal hakati rõivaid värvima. Vastuse saavad veel teisedki rõivaste ajalugu puudutavad küsimused.
  • 15.–18. septembrini peame suitsusaunanädalat. Saame teada, milline oli vanasti talupere pesuruum ning millised on olnud Lõuna-Eesti suitsusaunakombed. Uudistame päris suitsusauna ning proovime ka leili visata. Vaatame, milliste puudega on kõige mõistlikum sauna kütta ja millised on suitsusaunaga seotud uskumused. Uurime, millest valmistati saunavihad ning mis ajal oli kõige õigem vihtu teha.
  • 22.–25. septembrini rändame tagasi kiviaega. Kiviajaprogramm tutvustab meie esivanemate elu ligikaudu 5000 aastat tagasi. Saame teada, kus ja millistes hoonetes meie esivanemad elasid, kuidas ja millest valmistati toitu ning millised olid jahi- ja kalapüügiriistad.

Haridusprogrammi pääse maksab 4 eurot, hinna sees on õppeprogramm, õppematerjalid ja muuseumiekskursioon. Kümne õpilasega grupi ühele saatjale on külastus tasuta. Eelneval kokkuleppel on lisatasu eest võimalik tellida grupile lõunasöök. Haridusprogrammid kestavad 2 tundi, koos muuseumikülastusega 3 tundi. Kõiki programme saab kokkuleppel tellida ka sobivamal ajal ning kohandada vastavalt soovile.

Info ja registreerimine tel 525 7027, 5622 7650, 789 0622 või e-posti aadressil monistemuuseum@wi.ee.

MUUSEUMIÖÖ PROGRAMMI SISU

26 august, 2020

AVALDAME MUUSEUMIÖÖ PROGRAMMI SISU
29. AUGUSTIL 2020 MÕNISTE TALURAHVAMUUSEUMIS: (veel …)

Mõniste muuseumi kooliaasta alguse programmid

18 august, 2020

Mõniste Talurahvamuuseumis saavad õpilased ja lasteaialapsed septembri alguses mõneks tunniks kiviaega rännata või siis suitsusaunaga lähemat tutvust teha. Rõivaste ajaloo teemalise muuseumitunni teeb põnevaks  kostüümivahetus.

Muuseumiööd tähistame augustis

17 juuli, 2020

Muuseumiööd tähistame sellel aastal 29. augustil ja teema on tänavu „Öös on aega“. Mõniste Talurahvamuuseum keskendub sel puhul kolhoosiajale ning koostöös Metsavenna taluga peetakse maha üks tõeline kolhoosi lõikuspidu.

Kemmergu- ja kätepesupäev

28 juuni, 2020

Ootame peresid ja kõiki huvilisi osalema Mõniste Talurahvamuuseumi õppeprogrammis „Kemmergu- ja kätepesupäev“. Tutvustame saja aasta taguseid hügieenitoiminguid ja teeme need ka praktiliselt läbi. Saab selgeks, miks ja kuidas pestakse käsi, mis on kemmerg ja veel palju muudki.

Lisainfo õppeprogrammi kohta:  (veel …)

Üle mitme aasta “õitseb” kuu-võtmehein

28 juuni, 2020

Juuli on parim aeg tulla Mõnistesse loodust avastama. Loodus tuleb ju Mõniste Talurahvamuuseumis koduõuele kätte. Aianurgas väiksel liivapõndakul kasvab üle viiekümne taimeliigi, teiste hulgas kuu-võtmehein, mida saab näha ainult juulis. (veel …)

Võrukeelne suvelaager ootab lapsi Mõniste Talurahvamuuseumisse!

30 mai, 2020

Käesoleva aasta juulis ja augustis toimub kolm kahepäevast laagrit lastele. Varasemalt Karilatsi Vabaõhumuuseumis olnud laager on nüüd toimumas uues kohas – Mõniste Talurahvamuuseumis.

Laagrid toimuvad esmaspäevadel ja teisipäevadel:
I VAHETUS: 06.-07. juuli 2020
II VAHETUS: 27.-28. juuli 2020
III VAHETUS: 10.-11. august 2020.

Laagris saavad lapsed õppida võru keelt ja -kultuuri. Kogu laagri tegevus toimub võru keeles. Laagrisse ootame lapsi, kel on olemas Võrumaa juured ning on huvi võru keele ja kommete-lugude vastu.

Laagri maksumus 18 eurot.

Täpsema info laagri kohta leiad siit: Võru-keele-laager-Mõniste-Talurahvamuuseumis

Info ja küsimused:
tel. +372 5622 7650
Mõniste Talurahvamuuseum

Uued pärimus- ja elamusprogrammid koostöös Filmi Vargamäega!

3 veebruar, 2020

Uued pärimus- ja elamusprogrammid koostöös Filmi Vargamäega!

Mõniste Talurahvamuuseumil on valminud koostöös Filmi Vargamäega uued pärimusprogrammid erinevatele vanusegruppidele, mida saab tellida 1. maist – 30. septembrini.

Värsked postitused

Broneeri külastus