Jaanuaris tähistame Mõniste muuseumi asutaja sünniaastapäeva

4 jaanuar, 2021

Mõniste muuseumi asutaja Alfred Lepa sünnist möödub tänavu 121 aastat. Alfred Lepp sündis 19. jaanuaril 1900 Sarus Võrumaal. Töötades Mõniste rahvamaja juhatajana, kutsus ta 1948. aastal kokku kodu-uurimisringi ning tema eestvedamisel asutati rahvamaja juures ka väike koduloomuuseum, Mõniste Talurahvamuuseumi eelkäija.

(veel …)


Mõniste päkapikud võtsid ette ajarännaku

10 detsember, 2020

2020. a. aasta jõulumaale pääses küll vähem lapsi, kui päkapikud oodanud oleks, aga seda enam rõõmu tulijad tegid. Koos lastega jõulukombeid uurides rännati läbi nelja ajastu: tsaariaeg, Eesti aeg, Nõukogude aeg ja tänapäev. Iga ajastu lävel tervitas külalisi vastav jõulumees, oli selleks siis jõulusokk, tagurpidi kasukaga jõuluvana, näärivana või päris ehtne jõuluvana. Toredaid fotosid jõulumaast saab vaadata postituse lõpust.

(veel …)


Kapsamasina ja Ruudu lugu

25 november, 2020

Vaabinas oli vanasti Undruse järv ja järve otsas veski. Selles veskis olen mina üles kasvanud. Veskihoone ühel küljel elas meie pere ja teisel küljel vanaonu Ruudu. Ruudu oli põline poissmees. Nooruses oli tal suur armastus luhta läinud ja sellest peale ei uskunud ta ühtegi naisterahvast oma hinge lähedale lasta. Muidu oli ta väga tore ja heatahtlik papi. Tundis kõiki linde-loomi, oskas kõigest huvitavalt jutustada ning tal oli aega ja viitsimist vastata kõikidele küsimustele, mida üks laps küsida oskas. Õppinud oli ta Valga linnas tisleriametit. Tisleritunnistus oli tal töötoas seinal, aga see oli nii paksu tolmukorra all, et ainult ta ise teadis, mis seal kirjas on. Ruudu tegi tervele külale, mida vaja: liha- ja kapsatünne, pinke ja laudu, surnukirste. Kui töötoast kostis lauluüminat, oli tulnud mingi hea tellimus ja tundus, et tal oli nagu veidi kahjugi, kui imeilusale raamaturiiulile, öökapile või lillepostamendile järele tuldi.

(veel …)


Mõnistes avatakse taas Päkapikumaa

25 november, 2020

Selle aasta Päkapikumaa juhtlause on „üks grupp korraga“. Võtame igal tööpäeval vastu kaks gruppi. Esimest programmi alustame kell 10 ja teist kell 13.30. Programm kestab 2–2,5 tundi. (veel …)


Mäng tege tutvas võro keele ja kultuuriga

28 oktoober, 2020

Mäng lätt valla muusõumi maie pääl ja selle käügin tulõ üles otsi 50 verevät lipikut, kon om pääl üts küsümüs.

Egä mängjä vai grupp saa paprõ, kohe tulõ kirota küsümüisi vastussõ. Aigu om otsmisõs ja vastamisõs üts tund. Pääle mängu andas teedä õigõ vastussõ ja kõgõ parõmba keele- ja kultuuritundja saava avvuhinna.

Mängulõ tulõs hinnäst ette kirja panda. Pääle mängu om võimalik ka muusõumin ümbre kaia. Teedüst saa mano ja mängolõ kirja panda: monistemuuseum@wi.ee, tel 5622 7650.


Vankrikuuri uuestisünni lugu

28 oktoober, 2020

2020. aasta kevadel keset kõige kibedamat koroonakriisi sai Mõniste muuseumis alguse kauaoodatud uuendustöö. Algas meie suuresemete hoidla ümberehitus.

(veel …)


Kartulist, klassitarest ja tengelpungast

28 oktoober, 2020

4.–6. novembril saame tuttavaks muuseumi ja arhiividega. Piilume ruumidesse, kuhu külastajad tavaliselt ei viida, ja tutvume arhiivis olevate põnevate materjalidega.

10.–13. novembril räägime kartulist. Kartulinädalal saame teada, kuidas kartul eestlaste toidulauale jõudis ning kuidas seda kasvatati, milliseid toite saab kartulist teha.

17.–20. novembril õpime tsaariaegses klassitares. Koolmeistri ja köstriproua õpetusi kuulates saavad selgeks nii lugemine, sehkendamine kui ka rehkendamine. Vaatame, milline nägi välja koolilapse leivakast, ja saame teada, millised olid vahetunnid. Kindlasti teeme selgeks, millised lapsed on ulakad ja millised head.

24.–27. novembril piilume talurahva tengelpunga ja läheme külla külapoes tegutsevale kaupmehele. Räägime saja aasta tagusest talurahvakaubandusest, vaatame eri aegade rahasid ja saame teada raha väärtusest läbi aegade. Selgitame välja, milliseid kaupu poest saada oli ning kust ja kuidas neid toodi. Õpime selgeks kaupade kaalumise, pakendamise ja arvelaual arvutamise.

Muuseumitunni pääse maksab 4 eurot, hinna sees on õppematerjalid ja ekskursioon. Kümne õpilasega grupi ühele saatjale on pääse tasuta. Eelneval kokkuleppel on lisatasu eest võimalik tellida grupile lõunasöök. Külastuse kestus on kaks tundi, koos ekskursiooniga kolm tundi. Kõiki programme saab kokkuleppel tellida ka omale sobivamal ajal ning neid tellija soovi järgi kohandada.

Info ja registreerimine tel 525 7027, 5622 7650, 789 0622 või e-posti aadressil monistemuuseum@wi.ee.


Seente- ja samblike näitus jääb ära

2 september, 2020

Hea külastaja!

Kahjuks peame teatama, et käesoleval aastal jätame ära oma traditsioonilise seente- ja samblike näituse. 

Gruppidel on võimalik siiski tellida seente- ja samblike õppimise programmi, kuid suurt näitust külastajatele sel aastal üles seatud ei ole.

Vabandame!

Gruppidel on võimalik saada osa järgmistest haridusprogrammidest:

  • 8.–10. septembrini toimub haridusprogramm „Kasukast jopeni“, kus rändame rõivaid vahetades läbi muinasaja tänapäeva. Saame teada, milliseid rõivaid on kandnud meie esivanemad ning milline on olnud rõivaste areng tänase päevani. Räägime sellest, milliseid materjale kasutati vanal ajal rõivaste valmistamisel ning millal hakati rõivaid värvima. Vastuse saavad veel teisedki rõivaste ajalugu puudutavad küsimused.
  • 15.–18. septembrini peame suitsusaunanädalat. Saame teada, milline oli vanasti talupere pesuruum ning millised on olnud Lõuna-Eesti suitsusaunakombed. Uudistame päris suitsusauna ning proovime ka leili visata. Vaatame, milliste puudega on kõige mõistlikum sauna kütta ja millised on suitsusaunaga seotud uskumused. Uurime, millest valmistati saunavihad ning mis ajal oli kõige õigem vihtu teha.
  • 22.–25. septembrini rändame tagasi kiviaega. Kiviajaprogramm tutvustab meie esivanemate elu ligikaudu 5000 aastat tagasi. Saame teada, kus ja millistes hoonetes meie esivanemad elasid, kuidas ja millest valmistati toitu ning millised olid jahi- ja kalapüügiriistad.

Haridusprogrammi pääse maksab 4 eurot, hinna sees on õppeprogramm, õppematerjalid ja muuseumiekskursioon. Kümne õpilasega grupi ühele saatjale on külastus tasuta. Eelneval kokkuleppel on lisatasu eest võimalik tellida grupile lõunasöök. Haridusprogrammid kestavad 2 tundi, koos muuseumikülastusega 3 tundi. Kõiki programme saab kokkuleppel tellida ka sobivamal ajal ning kohandada vastavalt soovile.

Info ja registreerimine tel 525 7027, 5622 7650, 789 0622 või e-posti aadressil monistemuuseum@wi.ee.


MUUSEUMIÖÖ PROGRAMMI SISU

26 august, 2020

AVALDAME MUUSEUMIÖÖ PROGRAMMI SISU
29. AUGUSTIL 2020 MÕNISTE TALURAHVAMUUSEUMIS: (veel …)


Mõniste muuseumi kooliaasta alguse programmid

18 august, 2020

Mõniste Talurahvamuuseumis saavad õpilased ja lasteaialapsed septembri alguses mõneks tunniks kiviaega rännata või siis suitsusaunaga lähemat tutvust teha. Rõivaste ajaloo teemalise muuseumitunni teeb põnevaks  kostüümivahetus.

(veel …)


Värsked postitused

Broneeri külastus

Vaata ka

Vana-Võromaa muuseumid
Võru Instituudi uudiskiri banner
Vana Võrumaa muuseumid