Jüripäeval algab talupere aastaring

29 märts, 2021

23. aprillil ootab Mõniste Talurahvamuuseum jüripäeva tutvustavasse muuseumitundi. Jüripäeval on eesti rahvakalendris tähtis koht: see märgib kevade ja põllutööde algust. Veel 19. sajandi lõpul tulid sellel päeval tallu suvised töölised: sulased, tüdrukud ja karjused. Sai alguse uus aastaring talupere töödes.
(veel …)


Ainulaadne ese muuseumi kogust – puidust vankritõstekang

29 märts, 2021

Veel 19. sajandil oli talurahva üks kohustusi mõisavooris käia. Pikal teel vilja- või viinakoormaga linna võis nii mõndagi juhtuda. Kui vankril oli vaja ratast vahetada, kulus tõstekang ikka marjaks ära.
(veel …)


Kui kõrred hakkavad lund sööma, siis koputab kevad uksele

26 veebruar, 2021

Isegi krõbeda külma ja paksu lume pealt saab kevademärke lugeda. Näiteks hakkavad heinakõrred vastu kevadet lund sööma: kui vaadata lumest välja ulatuvat heinakõrt, siis ei ole selle ümber enam lund. Võrumaalt on teada, et pääle käädrepäivä nakkasõ olõkõrrõki lummõ süümä. Ilmataadi saadetud kevademärke on veelgi, neid saab tulla otsima Mõniste Talurahvamuuseumi tööpäeviti hommikust pärastlõunani.
(veel …)


Linalõuguti

26 veebruar, 2021

Kevadtalv oli taludes vanasti kangakudumisaeg. Päevavalgust jagus juba pikemaks ning talvel kedratud linadest-villadest tuli nüüd kangas valmistada. Selleks et linataimest sobiv linane lõng ja seejärel rõivas saada, kulus hulk tööd ja aega. Muuseumis näeb tööriistu, mille hulgas on ka linalõugutusmasin ehk linalõuguti. (veel …)


Mõniste muuseum kultuurisaates „OP“

26 veebruar, 2021

18. märtsil näeb Eesti Televisiooni kultuurisaates „OP“ kaadreid Mõniste Talurahvamuuseumist. Võttegrupp eesotsas saatejuhtide Margit Kilumetsa ja Margus Taboriga käis muuseumis 19. veebruaril. Mis meeleolukast ülesvõttepäevast täpsemalt saatesse mahtus, saab igaüks oma silmaga vaadata.


Lihavõtted liginevad

26 veebruar, 2021

Lihavõttepühade eel saab Mõniste muuseumis teada, kuidas on neid pühi tähistanud meie esivanemad, milliseid kombeid nad on au sees pidanud ja millised vanad tavad on püsinud tänapäevani. Mõistagi ei möödu munapühadeaegne muuseumis käik meisterdamiseta.

Loe lähemalt: https://monistemuuseum.ee/#167439


Metsameeste abiline talvisel palgiveol

25 jaanuar, 2021

Mõniste Talurahvamuuseumis leidub hulgaliselt ajaloolisi esemeid, mida tänapäeval enam tihti ei näe ning mis moodsas majapidamises ka kasutust ei leia. Nende hulgas on ka palgiveokelk, millele reega palgiveol toetusid palkide ladvaotsad. See kelk oli talvistel metsatöödel suureks abiliseks. (veel …)


Küünlakuu Mõniste muuseumis

25 jaanuar, 2021

Küünlakuul saab Mõniste Talurahvamuuseumis meisterdada küünlaid, lasta liugu ja tähistada Eesti riigi sünnipäeva. Peale tubase teadmiste jagamise ja meisterdamise leiavad lasteaia- ja koolilapsed lustilist tegevust õues.

(veel …)


Jaanuaris tähistame Mõniste muuseumi asutaja sünniaastapäeva

4 jaanuar, 2021

Mõniste muuseumi asutaja Alfred Lepa sünnist möödub tänavu 121 aastat. Alfred Lepp sündis 19. jaanuaril 1900 Sarus Võrumaal. Töötades Mõniste rahvamaja juhatajana, kutsus ta 1948. aastal kokku kodu-uurimisringi ning tema eestvedamisel asutati rahvamaja juures ka väike koduloomuuseum, Mõniste Talurahvamuuseumi eelkäija.

(veel …)


Mõniste päkapikud võtsid ette ajarännaku

10 detsember, 2020

2020. a. aasta jõulumaale pääses küll vähem lapsi, kui päkapikud oodanud oleks, aga seda enam rõõmu tulijad tegid. Koos lastega jõulukombeid uurides rännati läbi nelja ajastu: tsaariaeg, Eesti aeg, Nõukogude aeg ja tänapäev. Iga ajastu lävel tervitas külalisi vastav jõulumees, oli selleks siis jõulusokk, tagurpidi kasukaga jõuluvana, näärivana või päris ehtne jõuluvana. Toredaid fotosid jõulumaast saab vaadata postituse lõpust.

(veel …)


Värsked postitused

Broneeri külastus

    Vaata ka

    Vana-Võromaa muuseumid
    Võru Instituudi uudiskiri banner
    Vana Võrumaa muuseumid