Tooli toimetas kogusse kolhoosi esimees Alfons Paas, kes oli selle saanud Tiitsa külast Ostratite pere pööningult. Tooli täpsem valmistamiskoht on teadmata.

Leentool on 78 cm kõrgune ja paistab juba kaugelt silma erilise tegumoega. Toolil on väga mugav istuda ja sellel on üllatavad detailid: käetoed ja tõstmiseks tarvilik käepide leenil. Tool koosneb kahest küljepaneelist, mis moodustavad korraga esijalad, käetoed ja korjupuud. Kokkupanekuks on kasutatud vaid puutappe. Istmiku tarvis on ühendatud kaks 4 cm paksust lauda.

Seljatoele on lõigatud aastaarv 1822, mis võimaldab dateerida tooli valmistamise 200 aasta tagusesse aega. Siledaks ja ümaraks kulunud puit annab aimu tooli pikast ja pidevast kasutusest, toolijalad on otstest pisut pehkinud.

Tooli on aegade jooksul ka parandatud. Kindlasti on uued tooli tagumised ümarad jalad, lisaks on ühele küljepaneelile tehtud põõn, et takistada selle laialivajumist ja lõhenemist. Põõn ja istmeplaat on kinnitatud hiljem raudnaeltega.

Ilmselt on toolist pärast otstarbekohast tarvitust saanud tööpink, sest istmeplaadil ja seljatoel on näha rohkelt terariistade täkkeid. Vanadele toolidele sai tihti osaks just selline saatus – kõik kasulikud asjad olid ringluses.

 

MF_7:12 E:12


Liitu uudiskirjaga

Iga kuu ilmuv Vana-Võromaa muuseumide uudiskiri.

    Soovin saada uudiskirja aadressile:

    Lisainfo ja ilmunud uudiskirjad.