Sõbrapäeva programm 5.–9. veebruaril. Nädal enne sõbrapäeva on just paras aeg tulla muuseumi selle tähistamiseks inspiratsiooni ja teadmisi saama. Saabuvaks pühaks saab muuseumist kaasa ka omatehtud meisterduse.

Vastlapäeva programm 12.–16. veebruaril. Teeme juttu vastlapäevakommetest, valmistame vurri ja kui ilm lubab, laseme liugu.

Vastlapäev on rahvakalendris tuntud ka kui lihaheitepäev, liugupäev ja pudrupäev. Tegu on liikuva pühaga. Sel aastal on see sattunud 13. veebruarile.

Vastlapäev on seotud linakasvatusega. Sel päeval oli tähtsal kohal liulaskmine: mida pikem liug, seda pikem lina. Tänapäeval lastakse mäest alla pigem lõbu pärast.

Sel päeval olid ka mitmesugused töökeelud: ei tohtinud nõeluda, õmmelda, tuba pühkida, kedrata jne. Käsitööst olid lubatud ainult kergemad tööd, näiteks paelapunumine. Neidudel soovitati oma juukseid üheksa korda kammida, et tagada linavarte pikkusega võrreldav juuste juurdekasv.

Toiduks oli  talurahva vastlapäevalaual oa- või hernesupp, mõnel pool tangupuder. Tänapäeval on peale supi tähtsal kohal Skandinaaviast pärit maitsvad hetvägg’id ehk vastlakuklid.

Kui tee muuseumi tundub liiga pikk, saab meie programmijuhi ka endale kooli, lasteaeda või mõnda muusse asutusse kutsuda. Peale veebruarikuu programmide tuleme kohapeale muuseumitunniga „Muuseum kohvris“.

Info programmide kohta leiab meie kodulehelt: https://monistemuuseum.ee/muuseumitunnid.


Liitu uudiskirjaga

Iga kuu ilmuv Vana-Võromaa muuseumide uudiskiri.

    Soovin saada uudiskirja aadressile:

    Lisainfo ja ilmunud uudiskirjad.